.cz.

Samhain pro děti 30. října

Moc rádi bychom Vás pozvali na oslavu říjnového keltského svátku Samhain pro děti v centru Elden v Brušperku v neděli 30. října.

https://fb.me/e/27gN9zMQi

Jak jsme oslavili podzimní rovnodennost

V pátek 23. září jsme se sešli společně v centru Elden v Brušperku, abychom společně oslavili podzimní rovnodennost, poděkovali Matce Zemi za její dary a společně se naladili na přicházející zimu.

Děti si vyráběly mini oltářek nebo-li truhličku na poklady. Ozdobily si ji přírodninami nebo jakkoliv měly zrovna potřebu. Zapálili jsme svíčku a společně si popovídali. Zde menší foto ochutnávka.

Určitě nás brzy čekají další významné dny a události v roce, při kterých se můžeme společně sejít a tvořit. Vše brzy zde.

Oslava podzimní rovnodennosti

Rádi bychom Vás pozvali na workshop pro děti do Centrum Elden v Brušperku, kde oslavíme společně podzimní rovnodennost a každý si vyrobí mini oltářek.

https://fb.me/e/3ukxvMdCE

DOŽÍNKY, 17. 9.

Dožínky! Slovanský svátek k oslavě ukončení sklizně. Lidé oslavovali, že jim příroda poskytla dostatek obživy pro temné měsíce v roce. Jako dar se často nechávalo poslední obilí na poli nebo se z něj postavila tzv. stodola, což byl stoh obilí uvázaný do jehlanu a třeba ozdobený.

Dneska se můžeme s podobnými oslavami potkat na vesnicích, kdy se lidé potkají na společné zábavě a užívají si jedny z posledních teplejších slunečních paprsků. Já bych vás ráda pozvala na dnešní dožínky ve Staré Bělé. Sama tam odpoledne budu se svými bylinkami Hanči Herbs a za náš klub Děti lesa a pod farmou Farma ve vsi která vše spolupořádá.

Akce a aktivity září a říjen v komunitním okolí

Je září a znovu najíždíme na běžnější režim. Škola/školka, práce, kroužky apod. Domškoláci to mají jinak. Těm se toho příliš po prázdninách nezměnilo. Plynou dál. Jsou ve flow 🙂 Pojďme se jimi inspirovat a zkuste se občas vyhodit z kolotoče a zajít na nějakou zajímavou akci, aktivitu…. A s tím vším se obnovují a zase více rozbíhávají různé workshopy a akce ….proto bychom vám chtěli pár těchto akcí z okolí nabídnout.

Lesní klub Vlčí máky na Slezské Ostravě začínají Moštovací slavností, kde budete moci ochutnat domácí mošt z jablíček z jejich zahrady, vyzkoušet ruční moštování a můžete si opéct buřta na ohni. Pojďte oslavit začátek podzimu venku: https://www.facebook.com/events/2962306707410145?ref=newsfeed

Centrum ELDEN v Brušperku nabízí bohatý program na září a pak i na říjen:

https://www.facebook.com/events/663034024695536/ – workshop pro děti na téma Podzimní rovnodennost, nutná rezervace na: spoleklesakraj@gmail.com

Oslavit podzimní rovnodennost bude možné také v Ostravě a to v Komunitním centru Kolibřík 22. 9. od 17 hodin. www.kolibrikostrava.cz

https://www.facebook.com/events/2372699886219110/ – komunitní promítání dokumentu Svobodné děti

https://www.facebook.com/events/5190322087732539/ – MUDr. Vojáček o umění být nemocný

Dále v centru Elden mohou děti navštěvovat kroužek angličtiny, viz letáček a viz web Kurzy se zážitky: https://kurzysezazitky.webnode.cz/…

U nás v klubu Děti lesa mohou děti býti součástí domškolácké skupiny, která se už rozjela a nebo od příští středy se k nám mohou přidat v odpoledním kroužku na téma lesní pedagogika a volná hra, viz: www.skoladetilesa.cz Nyní probíhá akce: první vstup v září za akční cenu 190 Kč/ za 3 hodiny aktivit.

Spoustu další aktivit nabízí Zdravíčko v Krmelíně, např. saunování pro malé děti, které patří k otužování. https://www.facebook.com/ZdravickoKrmelin

Čeká nás toho spousta, snad si každý z vás vybere! 🙂

Kolo roku a další tradice pro děti

Zveme Vás na první z workshopů pro děti na téma kolo roku a tradic. Jedná se o aktivitu, kterou bychom se spolkem chtěli šířit dále. Myšlenku, že tradice a uvědomění si kola roku je důležitou součástí i dnešního světa. Děti se tak více spojí s přírodou a se sebou samým.

https://www.facebook.com/events/663034024695536

Jsme i na FB: https://www.facebook.com/groups/lesakraj.cz/

Promítání filmu Svobodné děti v centru Elden

Rozhodli jsme se ve spolupráci s centrem Elden v Brušperku uspořádat komunitní promítání filmu Svobodné děti. Film se natáčel několik měsíců v různých rodinách, komunitách či školách, které přistupují ke vzdělání dětí velmi svobodně.

Velmi se na vás těšíme! Přijďte, sdílejte, šiřte událost, pokud se Vám tento přístup zamlouvá, chcete se o něm něco dozvědět nebo v něm sami žijete 🙂

https://www.facebook.com/events/2372699886219110/?ref=newsfeed

www.svobodnedeti.cz

www.centrum-elden.cz

Budeme tam: Brušperk výstavní

„Brušperk výstavní“ je název komunitní akce, kde se lidé, organizace či firmy z Brušperku a okolí potkají a nabídnou lidem z okolí program, pohoštění, umění, cvičení …. My se také zúčastníme, abychom s dětmi tvořili a s rodiči si mohli popovídat o lesní pedagogice, domškoláctví, svobodném vzdělávání a dalších přístupech, které jsou nám v Lesním klubu Děti lesa blízké.

Přijďte se také podívat od 14 do 17 hodin u brušperské přehrady:

https://www.brusperk-mesto.cz/aktualne/kalendar-akci/brusperk-vystavni-780_141cs.html